אתם חולפים במקום בכל פעם שאתם יוצאים מהעיר או נכנסים אליה. רבים מכם אינם יודעים ואינם מודעים  למקום היפה והמיוחד הזה עשרות מטרים מהכביש סמוך לתחנות הדלק. ואם שאלתם או תהיתם זה הכפר הנטוש ליפתא ובליבו המעיין והבריכה הגדולה. 

עין ליפתא או בשמו הקדום "מי נפתוח" כפי שמופיע בספר יהושע כגבול בין נחלות שבט יהודה ובנימין. במקום התקיים  כפר ערבי שהוקם כבר במאה ה-16. תושבי הכפר נמלטו מהמקום במהלך מלחמת העצמאות. במקום שרידים של  מבנים יפהפיים של הכפר הישן. על השטחים החקלאיים של הכפר הוקמו, רמות אשכול, גבעת המבתר רמות אלון, אזור התעשייה הר חוצבים רוממה עילית, וסנהדריה המורחבת.

בשטח הבנוי של הכפר מצויים כיום שרידי מסגד, בית קברות, בריכת אגירה, טרסות ובוסתנים. רוב המבנים שנותרו ניזוקו ונהרסו במהלך השנים בשל פלישות של חסרי בית, פיצוץ יזום של תקרות הבתים ואימונים של צה"ל. נשאר רק מבנה אחד ששופץ ונפתח בו מכון גמילה מסמים שפועל גם היום.

חשוב להזכיר כי על המקום מאיימת תוכנית בינוי שאם תאושר תביא כליה על המקום. בימים אלה הפריחה כבר מעבר לשיא אך עצי השקד מלאים לעייפה בשקדים ירוקים. למיטבי הלכת נמליץ לרדת מהמעיין לעמק הארזים (כדאי להשאיר מכונית למטה) מול מצפה נפתוח. גם היער הזה בסכנה ובעצם הימים האלה מתנהל מאבק ציבורי נגד כוונת הממשלה לבנות בו שכונות מגורים. כדאי להגיע למקום כדי להנות וגם למחות (לרשום גן הקיפוד בווייז).

 בשנות השבעים פעל במקום בי"ס תיכון השוכן כיום ברחוב רחל אימנו בעיר. במשך השנים מצאו מקלט במקום בני נוער במצוקה וחסרי בית אחרים  שהשתקעו בבתיו לתקופות קצרות. לפני כשלושים שנה.

נחשפה במקום חבורה של קיצוניים דתיים שכונתה "כנופיית ליפתא" שעל פי החשד תיכננה לפוצץ את המסגדים שעל הר הבית.

 

באמצע שנות השמונים הוכרז המקום שמורת טבע .במקום נערכים טיולים והשתלמויות על חקלאות הררית, ארכיטקטורה מסורתית צמחיה ועצים. במקום גם בריכה שמנקזת את מי המעיין בריכה שאפשר לטבול בה והיא משמשת גם כמקווה לתושבי האזור וגם למזדמנים מרחוק (מים קרים בעונה זו). אפשר ללכת בתוך הנקבה שאורכה כ-30 מטר רצוי עם נעליים מתאימות וגם פנס.הרחצה באחריות המטיילים. המעיין מסתתר מתחת לעצי תאנה ושיחי סברס.

 

איך מגיעים: עולים על כביש בגין דרום מאזור  הר חוצבים ולפני המנהרה פונים ימינה לכביש מספר אחת לאחר כמאה מטר פונים ימינה קצת לפני הפניה לתל אביב ולגבעת שאול ( לשים לב שלא לפספס) בכביש צר עד למגרש חניה קטן.ממגרש החניה יש  100 מדרגות אל המעייןשצריך לעלות אותן בדרך חזרה. עד למעין תעברו שרידים של בתים מפוארים ובתי בד חקלאות עתיקה ותעלות השקיה.

 

נ.

 


צילום: עירית נוריאל.