בשנים האחרונות, עם ההתעניינות הגואה בתחום איכות הסביבה ועקב הצמיחה המתעצמת בבנייה עירונית והרצון לשמור על ריאות ירוקות, על פארקים ירוקים, חצרות מפותחות ומטופחות, התרחב התכנון האדריכלי והתפשט גם על גם תחום של פארקים, גינות ושטחים פתוחים אחרים שבו חומר התכנון הינו הנוף והצמחייההמהווים את המרכיב הבסיסי של אדריכלות נוף.

בהגדרה, אדריכלות נוף הינה  אדריכלות נוף היא סוג מיוחד של האדריכלות שבו קיימת אפשרות ליצירה ולהיווצרות של הפארקים, גינות, אזורי בילוי, שדרות, וכו'  כלומר, מקומות המתאימים לחיים, לעבודה ולפנאי התושבים. תפקיד החומר/האובייקט המיועד לשינוי ממלא החומר הטבעי: טופוגרפיה, מים, צמחייה, או במילים אחרות, הנוף שסביבנו. הגישה המרכזית באדריכלותנוף בתימינו - היא גישה אקולוגית לעיצוב. המטרה של גישה זו, מצד אחד לשמר את הנוף הטבעי בצורה מקסימאלית ומצד השני – לשלב תכנון עיצובי  שידגיש עוד יותר את יופיו של המקום.

מכללת אורט ירושלים  שמה דגש על לימודי אקולוגיה ותכנון סביבתי, במסגרת תכנית הלימודים של המחלקה לאדריכלות נוף. בראש המחלקה עומדת האדריכלית מיכל בן-חור, בוגרת מסלול הנדסאי אדריכלות נוף, בעלת תואר ראשון בלימודי אדריכלות ותואר שני בלימודי סביבה באוניברסיטת ת"א. ראש המחלקה מכוונת את הגישה המרכזית של לימודי אדריכלות הנוף להתמקדות בעקרונות תכנון סביבתיים, חברתיים וכלכליים, אשר מהווים את אבני היסוד לתכנון אקולוגי.

במסגרת מקצועות הליבה הבסיסיים, הסטודנטים לומדים את עקרונות תכנון אדריכלות הנוף ויסודות התכנון העירוני, הציבורי והפרטי. בין יתר הקורסים, נלמדים נושאים כגון תורת הבניה, יסודות השרטוט ותכנון פרטי גן, תורת הקרקע הכרת הצומח ובוטניקה, תולדות אמנות אדריכלות הנוף, המחשה ויסודות העיצוב. כמו כן, הסטודנטים רוכשים הכשרה טכנית לשרטוט ובניית הדמיות באמצעות מחשב, תכנון מערכות השקיה והכנת מסמכי מפרטים וכתבי כמויות. תכנית הלימודים מכשירה את הסטודנטים להבין הן את תהליכי התכנון והן את העבודות הנדרשות לביצוע ותחזוקת הפרויקטים.

לבוגרי המסלול של הנדסאי אדריכלות נוף אפשרויות תעסוקה רבות הכוללות: תכנון נוף עצמאי, התמחות בתכנון צמחייה ו/או תכנון מערכות השקיה, ביצוע ואחזקת גנים, פיקוח על עבודות גינון ופיתוח, התמחות בגינון במצעים מנותקים (גינות גג, קירות ירוקים), התמחות בטיפול בעצים: גיזום, טיפול ואורתופדיה, הכנת סקרי עצים, בנייה ירוקה, ועוד. בנוסף, סטודנטים מצטיינים יכולים להשתלב בהדרכה והוראה של תחומי המקצוע המפורטים ואף לחזור ולהיקלט במכללה כמרצים מן המניין.

רות ברקוביץ', מנהלת מכללת אורט ירושלים:" העלייה במספר הנרשמים במגמת אדריכלות הנוף מדברים בעד עצמה ומעידהעל הביקוש הרב ללימודים בתחום זה ובכלל במכללת אורט ירושלים. מגמת אדריכלות הנוף תוספת אצלנו תאוצה רבה בשנים האחרונות והיא מעניקה לסטודנטים הלומדים קשת רחבה ומגוונת של ידע ומיומנויות בכל רבדיה השונים של אדריכלות הנוף בצורה המקצועית והאיכותית ביותר ומסייעת להם בצורה משמעותית להמשך דרכם לאחר סיום לימודיהם". 

תמונה: באדיבות יח"צ