הרעיון לתוכנית נולד לפני 5 שנים כשעינב מוגדסי פעילה חברתית עם שונות קוגניטיבית וסטודנטית במכללה, חשבה שגם אנשים כמותה יכולים להשתלב בחברה בדרך בה הם יכולים ובמקביל לסייע ולשנות דרך חשיבה כבר אצל ילדים בגיל הגן.

היוזמה שלה נולדה במסגרת הקורס המשולב לשינוי חברתי בתחום השונות קוגניטיבית כאשר לקראת סיום הקורס יוצרים המשתתפים מיזם משותף לטובת. עינב, יחד עם המובילים את הנושא במכללת דוד ילין יצרו קשר עם עיריית ירושלים ומשרד החינוך ובימים אלה התקבל אישור לקלוט עשרה תקנים של סייעים עם שונות קוגניטיבית בגנים ברחבי ירושלים כשקורס ההכשרה ייערך במכללת דוד ילין.

מי שמובילים את פיתוח ההכשרה במכללה הם אנשי המכון לקיימות במכללה שמאמינים כי צריך חיבור בין עמידה על זכותן של אנשים עם מוגבלות להשתתף בעולם העבודה יחד עם הצורך לעצב מחדש את תפישות הציבור ושינוי דעות קדומות.

כאמור, ביום שני האחרון נערך טקס מרגש להשקת התוכנית בנוכחות אנשי מקצוע, סייעים ושותפים לדרך. לדברי אייל בלוך ראש המכון לקיימות במכללת דוד ילין: "המפגש הבלתי אמצעי בין מבוגר עם מוגבלות לילד רך בשנים יאפשר לילד לראות אנשים עם מוגבלות כחלק טבעי מחייו וכך גם סביבתו יתרגל לשינוי.  את בנוסף לכך שמגדיל את השתתפותם של אנשים עם מוגבלות בשוק העבודה באמצעות עבודה מכובדת ומקצועית ולא כזו המושתת על אחריות חברתית כפי לצערנו קורה במקרים רבים".

יעל נחמיאס מעיריית ירושלים "הפיילוט כי זה קרה בירושלים ואני מאד מקווה שהצלחת הקורס והפיילוט בירושלים תהיה כזאת שנשכפל אותה ברשויות אחרות ונוכל להוסיף עוד סייעות וגם סייעים. אין ספק שהילדים יקבלו ערכים מוספים ייקחו אותם הביתה לקהילה ויפיצו אותם, ויגדלו נכון, עם הנכונות לקבל את השונה".

 

תמונה: נטי שוחט/ flash 90 (אילוסטרציה)