שוק מחנה יהודה בירושלים החל לפעול בסוף המאה ה-19 וכאשר פלאחים הביאו את התוצרת החקלאית שלהם למכירה בדרך יפו. כיום משתרע השוק בין הרחובות יפו ואגריפס וליד שכונת מחנה יהודה שהעניקה לו את שמו, אך בימים עברו הוא כלל רק מרחב ריק מצומצם יחסית שבו הציעו הסוחרים את מרכולתם.

עם הזמן המשיך השוק לעבור שינויים והבולטים שבהם חלו בתקופת המנדט. שורת חנויות הקבע של ישיבת עץ החיים הגדילה את כמות הקונים ולאחר מכן עשו זאת גם שוק הקבע הראשון ברחוב האגס וברחוב התפוח, שוק הקבע השני ושוק הקבע השלישי שמכונה "השוק העיראקי". כיום השוק הוא פנינה תיירותית שאליה אפשר להגיע עם המשפחה והילדים.

4 בסטות מומלצות במחנה יהודה

מתלבטים בין בסטות בשוק מחנה יהודה ולא יודעים איפה להתחיל? הנה 4 מקומות מומלצים במיוחד:

1. טחינה המלך – מי שאוהב שומשום לא יכול להרשות לעצמו לוותר על ביקור בבסטה של "טחינה המלך". למרות שמדובר על רשת עם חנויות בכל רחבי הארץ, הסניף של מחנה יהודה הוא ללא ספק המרשים ביותר.

2. הקובה של מורדוך – מסעדת מורדוך קיימת מעל 30 שנה ומתמחה במאכלים עירקיים. גולת הכותרת של המסעדה היא הקובה, כאשר לצדה יש לציין את פלטת הממולאים, השיפודים על האש ואת המרקים.

3. מעדני צדקיהו -  זהו מותג ירושלמי מפורסם שמייצג את הנוסטלגיה מאחורי שוק מחנה יהודה. ל"מעדני צדקיהו" סניף חלבי עם גבינות מחו"ל, ממרחים, שמן זית ודגים, וסניף בשרי שבו נמכרים אוכל מוכן, סלטים וחמוצים.

4. באשר גבינות – דוכן הגבינות של באשר פועל מעל 55 שנה וכיום מנוהל על ידי דור שלישי. יש בו מאות סוגי גבינה שנבחרים בקפידה ומבחר עצום של מותגים המיובאים ישירות ממחלבות באירופה.

למה כדאי לבקר בשוק עם הילדים?

מבחינה תיירותית, השוק מהווה אטרקציה לילדים בירושלים, הוא נוח עבור הורים לילדים בטווח רחב של גילאים ומעניק להם הזדמנות יוצאת מהגדר הרגיל לספר על ההיסטוריה של ירושלים. אין צורך בהכנה מוקדמת כדי ליהנות מהשוק ואפשר לבקר בו במשך שעות ארוכות בלי לבזבז כסף.

לסיכום, כל מי שרוצה למצוא פעילות לילדים בירושלים ולרכז שורה ארוכה של אטרקציות תחת קורת גג אחת יכול לעשות זאת בשוק מחנה יהודה. ההיסטוריה של השוק היא רק חלק מרשימת הסיבות לבקר בו. הוא מציע תנאים נוחים לבילוי עם הילדים ואפשר להקדיש את הביקור לסיור רגלי, טיולים באזור וכמובן אוכל ושתייה.