באבחון זה בודקים את נקודות החולשה ואת נקודות החולשה של הנבדק ומתייחסים, בין היתר, לא רק לקשיי הלימוד שלו אלא גם לקשייו הרגשיים במידה והם קיימים. בבואנו לראות מתי אבחון פסיכודידקטי מומלץ אנחנו רואים שהמקרים מגוונים. ראשית, כשיש קשיים רגשיים בולטים שמפריעים לתפקוד היום יומי של הילד ושנית, כשיש צורך באישורים לבחינות בע"פ, בשאלות מותאמים או בהקלות אחרות מבחינה לימודית. בנוסף לכך, אם ישנו צורך לבחור את מסגרת הלימודים המתאימה ביותר לילד, הרי שלפני כן כדאי יהיה לעשות לו אבחון מסוג כזה.

מה בודקים במסגרת אבחון פסיכודידקטי?

במסגרת אבחונים פסיכודידקטיים לפני הכול מתנהלת שיחה עם הנבדק ולאחר מכן הנבדק יעבור מבחנים מסוגים שונים. בסופו של דבר תהיה גם שיחת סיכום ולבסוף יוצא דוח עם מסקנות והמלצות שונות. אבחון פסיכודידקטי בודק לא מעט נתונים כמו לדוגמה: מהי רמת האינטליגנציה של הנבדק? עד כמה מפותח הזיכרון השמיעתי שלו? באיזו רמה התפקודים הניהוליים שלו? בנוסף לכל אלה, באבחון כזה, כפי שהזוכר לעיל, ישנה גם הערכת מצב שמתייחסת לצד הרגשי של הנבדק. אומנם זה נכון שהרבה הורים שחושבים להעביר את הילדים שלהם מבדקים כאלה נחרדים מעט וחוששים שהילדים לא ישתפו פעולה, אך חשוב לדעת שבפועל זה לא כך. המבדקים נערכים על ידי אנשי מקצוע מובילים עם גישה טובה לילדים ובנוסף לכך, אסור לשכוח את חשיבות האבחון עבורה ילד.

איפה עושים אבחונים כאלה?

אבחונים פסיכודידקטיים ניתן לעשות היום בלא מעט מקומות שכן הרבה מרכזים הוקמו בישראל במטרה לסייע לילדים מתקשים. עם זאת, לא בכל המקומות כדאי יהיה לעשות אבחון פסיכו דידקטי וכלן מומלץ תחילה לברר:

  • ממתי המכון קיים?
  • מי הם אנשי המקצוע שעובדים בו?
  • כמה עולה האבחון?
  • תוך כמה זמן תקבלו את התוצאות?
  • האם הורים אחרים ששלחו את ילדיהם לאבחון במכון המדובר יצאו מרוצים?

להיות הורים לילדים עם קשיים שונים זו לא משימה קלה, אך החדשות הטובות הן שיש היום הרבה כלים שיוכלו לעזור לכם ולילדים שלכם. לכן כדאי להיות עם יד על הדופק ולא לדחות את נושא האבחון אם יש צורך בכך.